Zastanawiając się nad inwestowaniem w dany rynek – NewConnect, bądź GPW, powinniśmy wiedzieć, jakie są pomiędzy nimi różnice oraz poznać ich wady i zalety. Odkryj, w jakim miejscu inwestować, aby być zadowolonym i mieć pewność, że Twoje pieniądze zostały dobrze zagospodarowane.

Czym jest rynek NewConnect?

Chcąc inwestować swoje pieniądze na poszczególnym rynku powinniśmy posiadać wiedzę, jak funkcjonuje i czym się charakteryzuje. Rynek NewConnect powstał w 2007 roku i jest pewną alternatywą dla GPW. Mogą inwestować na nim mniejsze firmy, które dopiero się rozwijają i nie posiadają tak dużego kapitału, aby wejść na GPW. Rynek NewConnect ma także inne zasady, które należy spełnić przed wkroczeniem na jego tory, jednak istnieje nieco mniej formalności niż podczas wchodzenia na GPW. Kierowany jest do spółek innowacyjnych z ciekawym pomysłem biznesowym.

Czym charakteryzuje się GPW?

GPW zajmuje się obrotem poszczególnych instrumentów finansowych, takich jak papiery wartościowe za pomocą transakcji kupna i sprzedaży. GPW to dobre miejsce do inwestycji i lokowania pieniędzy. Jeśli chcemy się na niej znaleźć powinniśmy spełnić poszczególne warunki. Jednym z nich, bardzo znaczącym jest posiadanie statusu spółki akcyjnej oraz odpowiedniego majątku. Jest to bardziej wymagająca forma niż rynek NewConnect, ponieważ nie każda firma może się na niego dostać.

Różnice pomiędzy NewConnect a GPW

Zestawiając ze sobą rynek NewConnect oraz GPW można zauważyć widoczną różnicę pomiędzy nimi. Pierwszą, która nasuwa się od razu po przeczytaniu wytycznych wejścia na poszczególne rynki jest kwota. NewConnect wymaga znacznie mniejszego kapitału początkowego od GPW. To wynika z faktu, iż NewConnect wspiera małe, bądź średnie przedsiębiorstwa które dopiero się rozwijają. Wejście takowej firmy na rynek może pozwolić mu zyskać większą popularność i podwyższyć szanse na rozwój. Dodatkowo, firmy nie muszą obrazować sytuacji wewnętrznej za pomocą kwartalnych raportów. Jest to dla
potencjalnych inwestorów pewnego rodzaju ryzyko, ponieważ firma może dłużej ukrywać swoją słabą sytuację finansową.

Gdzie bardziej opłaca się inwestować?

Już wiemy, że cele działania obu rynków są zdecydowanie różne. Ich koszty można analizować z dwóch perspektyw – emitenta oraz inwestora. Z punktu widzenia emitenta, rynek NewConnect jest niezwykle atrakcyjny. Daje możliwość pozyskania kapitału po stosunkowo niskim koszcie. Po analizie w roku 2008 okazuje się, że średnie koszty przeprowadzenia oferty na rynku NewConnect wynosiły 220 tyś zł, natomiast na GPW to aż 4,5 mln zł. Jak widać różnica jest znacząca, co potwierdza fakt, że rynek NewConnect jest stworzony dla mniejszych firm nie posiadających dużego kapitału. Inwestor powinien być nastawiony na ryzyko wynikające z niepełnych danych i braku rozwoju firmy, jednak jeśli spełnią się plany emitenta to inwestor może zyskać znaczącą sumę pieniędzy.

NewConnect jest bardzo dobrym miejscem dla emitentów we wczesnej fazie rozwoju, ponieważ może zyskać fundusze na dalsze przedsięwzięcia. Natomiast jest ryzykowny dla inwestorów niemających pewności, że plany emitenta się sprawdzą. NewConnect opłaca się w pewnych aspektach bardziej niż GPW, która wymaga dużo większej ilości formalności do spełnienia, poza tym jest ona bardzo rozbudowana i obracają się na niej firmy z ogromnym kapitałem. Przed wyborem rynku należy dokładnie przeanalizować wszystkie plusy i minusy.

Co ostatecznie wybrać?

Wybór rynku należy do emitenta, który powinien podjąć decyzję popartą wieloma aspektami. Można powiedzieć, że GPW stanowi pewnego rodzaju ograniczenie. Wszystko za sprawą formalności, które są barierą dla małych firm. GPW jest w pewnym aspekcie bezpieczniejsza, ponieważ firmy chcąc na niej zadebiutować muszą przedstawiać swoją sytuację finansową, dlatego inwestor wie, gdzie i w co inwestuje.

NewConnect jest możliwością zyskania popularności i rozwoju dla małych firm, które nie mają zbyt dużych funduszy. Dodatkowo fakt, iż dana spółka, nawet ta mniejsza, notowana jest na giełdzie sprawia, że zyskuje w oczach klientów oraz dostawców. Jak widać, niektóre firmy nie mają możliwości debiutu na GPW, ale specjalnie dla nich powstał rynek NewConnect. Decyzja większych firm, na którym rynku zadebiutować powinna być równie przemyślana, ponieważ posiadanie sporego kapitału nie musi równać się z jedynie z wejściem na GPW.