Podatek liniowy to opłacalna opcja tylko dla osób, których dochody roczne osiągają wysokie kwoty. Dla podatników o niższych dochodach nie ma korzyści rozliczać się w ten sposób, bo może to poskutkować tylko stratą. Ta forma opodatkowania przedsiębiorcy polega na stałej stopie procentowej podatku i wynosi ona niezależnie od dochodów 19%. Może go wybrać podatnik, który samodzielnie prowadzi swoją działalność lub wspólnicy spółki. Należy pamiętać, że rodzaj opodatkowania trzeba określić przed rozpoczęciem działalności. Przedsiębiorcy mają do wyboru skalę podatkową, ryczałt, kartę podatkową lub właśnie podatek liniowy. Obliczanie podatku liniowego nie różni się od podstawowej skali podatkowej. W obu przypadkach dochód to wynik odjęcia od przychodu kosztów związanych z uzyskaniem przychodu.

Wymagane wnioski

Żeby stać się podatnikiem liniowym, należy uzupełnić i złożyć w formie papierowej lub elektronicznej oświadczenie CEIDG-1. Kiedy taki wniosek nie zostanie złożony w odpowiednim czasie, podatnik będzie rozliczany podstawowym sposobem, czyli według skali podatkowej. Takie oświadczenie należy złożyć najpóźniej do 20. dnia miesiąca poprzedzającego okres rozliczeniowy, czyli po miesiącu, w którym osiągnięto pierwszy przychód.

Zalety podatku liniowego

Podatek liniowy opłaca się podatnikom, których dochody osiągają wysokie kwoty. Jego stała wartość to 19% i nie ulega ona zmian w zależności od kwot dochodu. Ponadto nie łączy się dochodów uzyskanych z różnych źródeł, przez co nie wpływają one na podwyższenie stawki podatku. W dodatku z powodu stałej stawki 19% obliczenie kwoty podatku jest łatwiejsze niż w przypadku skali podatkowej. Warto też wiedzieć, że posiadając podatek liniowy, możliwe są odliczenia od działalności kosztów ich uzyskania.

podatek liniowy dla kogo

Druga strona medalu

Najwięcej podatników liniowych skarży się na brak łączenia dochodów, które uzyskało się z różnych źródeł, a także na brak możliwości rozliczania się razem ze współmałżonkiem. Podatek liniowy nie pozwala na odliczenie kwoty, która zmniejszyłaby podatek. Co więcej, podatnicy liniowi nie są w stanie odliczyć ulg podatkowych, które im przysługują na przykład ze względu na posiadanie dzieci. Inną wadą może być pewnego rodzaju ekskluzywność, ponieważ nie opłaci się on osobom, które zarabiają niższe kwoty w ciągu roku rozliczeniowego. Mogą sobie na bycie takimi podatnikami tylko osoby zarabiające wysokie kwoty.

W związku z zaletami, jak i minusami podatku liniowego należy rozważyć wszystkie za i przeciw, aby nie stracić na nieprawidłowym wyborze. W dodatku przekroczenie zarobków w wysokości 120 tysięcy złotych rocznie prowadzi do zwiększenia stopy procentowej podatku do 32%, która wzrasta wraz z pojawieniem się nadwyżki dochodu.

Dla kogo podatek liniowy?

Podatek liniowy nie będzie oczywistym wyborem dla każdego. Przed podjęciem decyzji, warto zastanowić się nad swoją sytuacją ekonomiczną. Najczęściej wybierają go przedsiębiorcy, których dochody są wysokie, a także większe podmioty. Podatek liniowy najlepiej wybrać, gdy podatnik nie korzysta z ulgi prorodzinnej, na Internet czy nie rozlicza się z małżonkiem lub samotnie wychowywanym dzieckiem. Ponadto jego dochody wahają się w przedziale od 85 528 do około 100 tysięcy złotych. Nie można zapomnieć o dochodach z innych źródeł. Jeśli podatnik uzyskuje opodatkowany skalą procentową dochód z innych zasobów, to w takim przypadku jest możliwe korzystanie z niektórych ulg, ale wymaga składania odrębnych wniosków i dokumentów.

Jeśli podatnik podlega pod innym podatnikiem i posiada etat, nie może on rozliczać się na zasadach podatku liniowego. Świadczenie usług na rzecz byłego lub teraźniejszego pracodawcy dyskwalifikuje takiego podatnika o ubieganie się o podatek liniowy.

Kiedy zdecydować się na podatek liniowy?

Podatek liniowy wbrew swoim plusom i minusom może okazać się doskonałym sposobem na optymalizację wysokości zobowiązania podatkowego. Nie łączy się z innymi podatkami, więc jest niezależny. Każdy przedsiębiorca, którego dochody nie przekraczają 120 tysięcy złotych i nie ma potrzeby rozliczeń czy ulg rodzinnych chętnie decyduje się na podatek liniowy.

Nasze biuro księgowe CKSK udziela profesjonalnych porad w sprawie podatków i nie tylko. Nasi doświadczeni specjaliści czekają na Państwa pytania, na które odpowiedzą, wykazując się zawsze swoją wiedzą w dziedzinie księgowości. Zachęcamy do kontaktu już dziś!