Wznowienie działalności gospodarczej następuje, kiedy przedsiębiorca zawiesił swoją działalność i chce ją ponownie aktywować. Powody zawieszenia mogą być różne i dotyczyć życia prywatnego właściciela biznesu, bądź spraw finansowych, a także stanowisk sezonowych, które dotyczą np. budek z lodami w lecie, bądź tych z gorącą czekoladą zimą. Zawieszenie działalności, jak i jej wznowienie działa według ustalonych praw i zasad, które obowiązują każdego przedsiębiorcę, właściciela firmy, bądź mniejszego biznesu. Należy wypełnić odpowiednie wnioski, orientować się w dostępnych wariantach zawieszenia, a także regułach reaktywacji. Ważne, aby mieć na uwadze terminy, które odgrywają kluczową rolę w dokumentacji.

Podstawowe informacje

Po zawieszeniu działalności można w dowolnym momencie przywrócić ją do życia bez dodatkowych opłat. Wystarczy złożyć wniosek CEIDG-1 osobiście w urzędzie miasta lub gminy, albo za pomocą Internetu, bądź poczty. Działalność można wznowić w dniu złożenia wniosku i po tej dacie, ale nie przed terminem wypełnienia dokumentu. Warto zapamiętać, że reaktywując biznes, należy zapłacić składkę zdrowotną za cały miesiąc, dlatego najlepszym rozwiązaniem będzie wznowienie działalności zaraz na początku miesiąca kalendarzowego. Istotne jest, że podczas zawieszenia działalności nie można wykonywać żadnych prac, które świadczyłyby o jej aktywności. Dopiero jej ponowna aktywacja upoważnia do czynności związanych z zawodem. Nieprzestrzeganie restrykcji może spowodować nałożenie kary lub inne nieprzyjemności prawne.

zawieszenie działalności gospodarczej

Zawieszenie działalności

Aby nastąpił proces wznowienia działalności, najpierw należy ją zawiesić. Można tego dokonać w dniu złożenia wniosku lub inny dowolny dzień, pod warunkiem że nie zatrudnia się pracowników, a wszystkie kwestie związane ze składkami zostały uregulowane. Minimalny czas zawieszenia działalności to 30 dni, a maksimum wynosi 24 miesiące. Po tym czasie należy wznowić działalność lub w przeciwnym wypadku biznes zostanie wykreślony z ewidencji działalności gospodarczej. Co więcej, zawieszenie działalności może nastąpić z kilku powodów. Jednym z nich są problemy finansowe firmy. Kiedy sytuacja firmy nie jest w najlepszej kondycji, brakuje klientów i zleceń, właściciel może zdecydować się na jej zawieszenie, aby zaoszczędzić na składkach i podatkach. Dzięki temu może znaleźć inne źródło dochodu lub przemyśleć koncepcję biznesu. Czasami także z przyczyn losowych właściciele firm są zmuszeni zawiesić swoją działalność. Problemy rodzinne, zdrowotne lub rewitalizacja założeń biznesu mogą poskutkować przestojem. Zawieszenie to też rozwiązanie dla firm, które działają tylko sezonowo. Budki z lodami i goframi, stoiska z pamiątkami lub watą cukrową to biznesy, które prosperują tylko w określonym czasie. W związku tym mogą one wstrzymać działalność, by nie płacić składek na marne. To duże ułatwienie i wygoda dla takich firm.

Obowiązki po wznowieniu działalności gospodarczej

Każdy przedsiębiorca, który decyduje się na wznowienie działalności gospodarczej, musi się liczyć z obowiązkami prawnymi i podatkowymi. Ponownie staje się podatnikiem składek ZUS oraz znajduje się w ewidencji płatników. Informacja o wznowieniu działalności gospodarczej automatycznie wpływa do najważniejszych urzędów takich jak: Zakład Ubezpieczeń Społecznych, Urząd Skarbowy oraz Główny Urząd Statystyczny. Ponadto powinien się upewnić, czy nie stracił on koncesji na prowadzenie biznesu, a także zaktualizować wszelkie dane osobowe, jeśli uległy zmianie. Co więcej, jeśli zatrudnia się pracowników, należy podpisać z nimi umowy i zgłosić ich w ZUS, w celu zapewniania ubezpieczenia. W dodatku do pracy należy przyjąć w pierwszej kolejności osoby, z którymi nastąpiło rozstanie po zawieszeniu działalności. Taki obowiązek trwa 15 miesięcy od rozwiązania współpracy, ale pod warunkiem, że uwzględnieni pracownicy zgłosili w przeciągu roku chęć ponownego zatrudnienia.

Świeży start

Wznowienie działalności gospodarczej po jej zawieszeniu związanym z różnymi okolicznościami to często świeży początek dla właścicieli firm. W tym czasie mieli oni czas na przemyślenie koncepcji biznesu, załatwienie prywatnych spraw czy zajęcie się samorozwojem.

Nasza firma CKSK to profesjonalne usługi księgowe, dzięki którym Państwa rachunki i dokumenty finansowe będą w dobrych rękach. Charakteryzuje nas rzetelność, doświadczenie i precyzja. Zachęcamy do skorzystania z naszych usług księgowości już dziś!