Księgowość spółki IT

Strona główna    –   Oferta   –   Księgowość online – Księgowość spółki IT

 

 

Księgowość spółki IT w CKSK Wrocław

24h/7 dni w tygodniu

Księgowość w spółce IT

Spółki IT to najprężniej rozwijające się obecnie przedsiębiorstwa. Co roku znacząco zwiększa się grono osób prowadzących swoją własną działalność gospodarczą właśnie w zakresie IT. Biznes ten wymaga specjalistycznego podejścia w związku z rozliczaniem. W obecnych czasach firmy, które zajmują się tą branżą nie mają czasu, aby prowadzić swoją księgowość. Dlatego, właśnie biura rachunkowe mają takie usługi w swoich ofertach i warto z nich skorzystać. Specjaliści pomogą uporządkować finanse firmy, a także wprowadzą na drogę dostępnych i przysługujących ulg podatkowych i dotacji.
Pełna księgowość spółek z o.o

Specyfika branży IT

Branża IT jest bardzo specyficzna w swoim rodzaju. Wykorzystuje ona nowoczesne technologie i jednocześnie pragnie z nich korzystać. Biuro rachunkowe Centrum Księgowe Spółek Kapitałowych posiada w swojej ofercie specjalne opcje dla pracowników IT, którzy spędzają dużo czasu online. Dlatego też kompleksowe usługi powinny charakteryzować się mobilnością oraz dostępem online do każdego z elementów przedstawionej oferty. W branży IT bardzo ważne jest śledzenie pojawiających się zmian w prawie. Bez uprzedniego ich poznania niemożliwe staje się wdrożenie odpowiednich, aktualnych rozwiązań. Dlatego, tak istotne jest, aby przed wyborem biura rachunkowego upewnić się, iż specjalizuje się ono w specyfice branży IT.

Ulga IP BOX

IP BOX to ulga podatkowa, która ma na celu wsparcie przedsiębiorstw, które prowadzą działalność naukowo-badawczą. Przysługuje to firmom uzyskującym dochody z wytworzonych praw własności intelektualnej (IP) oraz spełniających określone warunki. Polega to na zastosowaniu preferencyjnej stawki podatku dochodowego w wysokości 5%. Obowiązuje ona od 1 stycznia 2019 roku. Aby uzyskać taką ulgę, należy prowadzić działalność naukowo-badawczą, wytworzyć kwalifikowane prawo własności intelektualnej oraz prowadzić odrębną ewidencję zdarzeń gospodarczych obejmującą wszystkie operacje finansowe związane z dochodami z IP. Co więcej, należy osiągnąć dochód z kwalifikowanego IP, które powinno być opodatkowane na terenie Polski oraz ponieść koszty w związku z wytworzeniem, rozwinięciem bądź ulepszeniem kwalifikowanego IP.

Pełna księgowość spółek z o.o

Obowiązki wobec ulgi IP BOX

Każdy z beneficjentów, który posiada ulgę IP BOX, powinien prowadzić szczegółową ewidencję zdarzeń gospodarczych. Powinna ona zawierać łączną sumę uzyskanych przychodów, kosztów oraz strat wyszczególniając dochody, dla których można wykorzystać 5% stawkę podatku dochodowego. W księgowaniu takich zdarzeń zdecydowanie najlepiej sprawdzą się biura rachunkowe specjalizujące się w tej branży. Warto zwrócić uwagę, że skorzystanie z ulgi IP BOX jest możliwe jedynie w odniesieniu do dochodów otrzymanych z kwalifikowanych IP w ramach prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej.

Rozliczanie dotacji w spółce IT

Księgowość w spółce IT i rozliczanie dotacji to bardziej skomplikowany proces niż rozliczanie firm, które opierają się na własnym finansowaniu. Rozliczenie takowych dotacji wiąże się z raportowaniem wykorzystanych środków, którego część opiera się o dane księgowe. Wszystkie zasady określa narzucana umowa na beneficjenta otrzymującego dofinansowanie. Szczególne znaczenie ma to w obszarze księgowości.

Księgowość spółki akcyjnej

Księgowość online

W obecnych czasach coraz większa część życia toczy się w sferze Internetu. Z tego powodu powinny być tam dostępne wszelkiego rodzaju usługi, włącznie z księgowością. Szczególną uwagę przykuwają do tego przedstawiciele branży IT. Skoro cały ich świat opiera się na technologiach informatycznych, dlaczego nie można by zaproponować im prowadzenia księgowości online? Właśnie z odpowiedzią na to pytanie przychodzą biura rachunkowe zapewniające kompleksową obsługę przez Internet, tak aby specjalista nie musiał przebywać w firmie klienta. Dodatkowo wszelkiego rodzaju dokumenty mieszczą się w aplikacji online, co sprawia, że dostęp jest szybki i natychmiastowy. Pomaga to płynnie korzystać z technologii oraz sprawia, że kontakt pomiędzy księgowym a właścicielem firmy jest prosty i bezpośredni.

Księgowość w spółce IT – podsumowanie

Branża IT rządzi się swoimi prawami, dlatego księgowość IT jest nieco inna niż wszystkie pozostałe. Przestrzeń IT mieści się całkowicie w Internecie, dlatego ważne jest, aby biuro rachunkowe pozwalało na korzystanie i porozumiewanie się przez aplikacje. Dzięki temu w jednym miejscu mieszczą się wszystkie dane i nie trzeba tracić czasu na zbędne przesyłanie dokumentów pomiędzy sobą. Dzięki swojej branży spółki IT mają możliwość korzystania z ulgi IP BOX, która sprawia, że można korzystać z preferencyjnej wartości podatku w wysokości 5%.
Dodatkowo warto wspomnieć o konieczności rozliczania dotacji. Wszelkiego rodzaju zawiłości oraz trudności powinny być rozwiązywane przez biuro rachunkowe. Na rynku istnieje szeroki wybór firm trudniących się w rachunkowości skierowanej dla branży IT. Przy wyborze należy zwrócić uwagę na pełnym zakres usług, które wchodzą w dany pakiet. Samo prowadzenie księgowości jest pracochłonne i wymaga stałego śledzenia i kontrolowania zmieniającego się prawa.

Centrum Księgowe Spółek Kapitałowych

The business focus of CKSK is comprehensive accounting, HR and legal services for companies and business organisations, with particular emphasis on commercial law companies. Partnerships limited by stocks form the largest group of CKSK customers. We provide our accounting services in compliance with the applicable laws: the Accounting Act of 29 September 1994, the Corporate Income Tax Act of 15 February 1992 and the Goods and Services Tax Act of 11 March 2004, as amended from time to time, as well as other legal acts that apply to the preparation of tax returns for businesses (PIT-11, PIT 40, PIT 8R, PIT 8AR).