Księgowość spółki komandytowej
Księgowość spółki komandytowej w CKSK Wrocław
24h/7 dni w tygodniu
Czym jest spółka komandytowa?
Spółka komandytowa to odrębny typ spółki, która zaliczana jest do spółek osobowych. Posiada zdolność prawną, co oznacza, że może nabywać prawa i zaciągać zobowiązania. Charakteryzuje się istnieniem dwóch kategorii wspólników – komplementariuszy i komandytariuszy. Każdy z nich ma odrębną pozycję w spółce, najprościej mówiąc, jeden z nich aktywnie angażuje się w działanie firmy, drugi natomiast zapewnia zaplecze finansowe. Z tego wynika, iż do założenia spółki komandytowej potrzebnych będzie co najmniej dwóch wspólników, w której każdy będzie pełnić odpowiednią rolę.
Komplementariusz a komandytariusz
Jeśli chodzi o spółkę komandytową i wyodrębnienie poszczególnych ról to warto zaznaczyć, iż zasadniczo się one od siebie różnią. Komplementariusz jest osobą aktywną, która reprezentuje firmę na spotkaniach zewnętrznych, dzięki tej roli zyskał on prawnie nieograniczoną odpowiedzialność za zobowiązania spółki. Można powiedzieć, iż pełni on funkcję reprezentatywną. Natomiast druga osoba w spółce to komandytariusz. Przyjmuje formę pasywną, ponieważ jest przeciwieństwem komplementariusza. Ma on ograniczoną odpowiedzialność za zobowiązania spółki. Odpowiada on do pewnego stopnia, a właściwie do pewnej kwoty tzw. sumy komandytowej, która wspomniana jest w spisanej umowie. Jednak jeśli chodzi o swój wkład pieniężny, to ma on wolną wolę i pozostaje zwolniony od odpowiedzialności w zakresie swojego wkładu pieniężnego.
Uproszczona księgowość w spółce komandytowej
- suma aktywów nie przekracza 1 500 000 zł rocznie
- przychody netto ze sprzedaży nie są większe niż 3 000 000
- średniorocznie zatrudnienie nie przekracza 10 osób
Jeśli chcemy prowadzić uproszczoną księgowość, nasza firma musi spełniać co najmniej dwa z trzech wymienionych wymogów. Zamiast sporządzania informacji dodatkowej wystarczy wprowadzić przez firmę informacje uzupełniające do bilansu.
Pełna księgowość spółek komandytowych
System podwójnego zapisu
Nowa ustawa oznacza, że spółka komandytowa uzyskała status podatnika podatku dochodowego, co oznacza, że jest zobowiązana do rozliczania podatku dochodowego od osób prawnych. Podstawowa stawka opodatkowania jest równa 19% podstawy opodatkowania, zaś małe i średnie firmy zapłacą stawkę preferencyjną wynoszącą 9%.
Od kiedy obowiązuje nowa forma opodatkowania?
Pomimo decyzji, iż nowa forma opodatkowania zostanie wprowadzona od stycznia 2021 r., została wprowadzona poprawka, która umożliwia odroczenie opodatkowania CIT w spółkach komandytowych na maj 2021 r. Takie rozwiązanie niesie za sobą przedłużenie roku obrotowego w spółce do 30 kwietnia 2021 r.
- Opodatkowanie dla komplementariuszy Nowe przepisy dla komplementariuszy oznaczają, iż uzyskiwana przez nich dywidenda zostanie opodatkowana, jednak podatek zostanie pomniejszony o część CIT’u, który jest im przypisany i został rozliczony przez spółkę komandytową. Zatem nowelizacja nie wpłynie na zmienność podatkową komplementariuszy i jest dla nich całkowicie neutralna.
- Opodatkowanie dla komandytariuszy – O ile zmiany podatkowo nieznacznie dotknęły komplementariuszy, to inaczej wygląda sytuacja komandytariuszy. Połowa ich przychodów została zwolniona z podatków, jednak kwota ta, nie może przekroczyć 60 tysięcy zł w jednym roku podatkowym. Zwolnienie nie obejmuje komandytariuszy, którzy są powiązani osobowo lub kapitałowo ze spółką będącą komplementariuszem w spółce komandytowej. Oznacza to, że wyłącznie niewielka liczba wspólników będzie mogła skorzystać z odliczenia w bardzo małym zakresie lub nie skorzysta z niego całkowicie.
Centrum Księgowe Spółek Kapitałowych
The business focus of CKSK is comprehensive accounting, HR and legal services for companies and business organisations, with particular emphasis on commercial law companies. Partnerships limited by stocks form the largest group of CKSK customers. We provide our accounting services in compliance with the applicable laws: the Accounting Act of 29 September 1994, the Corporate Income Tax Act of 15 February 1992 and the Goods and Services Tax Act of 11 March 2004, as amended from time to time, as well as other legal acts that apply to the preparation of tax returns for businesses (PIT-11, PIT 40, PIT 8R, PIT 8AR).