Wyceny spółek

Wyceny spółek giełdowych

24h/7 dni w tygodniu

Wycena spółek giełdowych

Istnieje wiele modeli wyceny spółek giełdowych, a w praktyce wykorzystuje się zaledwie kilka z nich. Polega to, na wykazaniu ile dane przedsiębiorstwo jest warte. Tak naprawdę wycena jest skomplikowanym procesem, w skład którego wchodzą zarówno składniki majątkowe, jak i potencjał ludzki czy pozycja rynkowa. Każdy z modeli różni się od siebie, dlatego też nie można jednoznacznie podzielić i wyróżnić modeli lepszych i gorszych. Każdą wycenę wykonuje się inaczej, z pomocą odmiennych narzędzi i w różnym celu.

Najpopularniejsze metody wyceny spółek giełdowych

Podstawowymi i najpopularniejszymi modelami wyceny spółek są:

N

wycena na podstawie wartości księgowej,

N

wycena za pomocą zdyskontowanych przepływów pieniężnych,

N

wycena porównawcza oraz

N

wycena opcji rzeczywistych.

N

Prowadzenie i przechowywanie dokumentacji i ewidencji podatkowych, do których zobowiązany jest podatnik.

Wycena na podstawie wartości księgowej

Wycena spółek giełdowych na podstawie wartości księgowej to podstawa jeżeli chodzi o wycenę przedsiębiorstw. Istnieje kilka określeń tej metody, między innymi metoda wartości księgowej netto, metoda historyczna, nominalna, inicjalna, klasyczna oraz ewidencyjna.

W dużym skrócie polega na obliczaniu kapitału własnej firmy, czyli różnicę pomiędzy aktywami a zobowiązaniami przedsiębiorstwa. Aktywa to najprościej mówiąc kontrolowane zasoby majątkowe, mogą to być budynki, wyposażenie, maszyny i wiele innych. Jest to wygodna metoda, ponieważ same obliczenia nie są skomplikowane, a dają realny pogląd na to co posiada firma w stosunku do tego ile ma zobowiązań, długów i innych wydatków. Jak każda metoda ta również posiada wady. Podczas obliczeń nie są uwzględniane kwestie użyteczności i produktywności poszczególnych składników majątkowych. Istnieje także rozszerzenie tej metody, mianowicie metoda wartości księgowej netto. W tym przypadku zastępujemy wartości księgowe przez wartości rynkowe, a także staramy się zoptymalizować określone czynniki. W ten sposób dostajemy lepsze i dokładniejsze wyniki obliczeń.

wycena spółek
wycena spółek wrocław

Wycena za pomocą zdyskontowanych przepływów pieniężnych

To kolejny przykład podstawowej metody wyceny przedsiębiorstw. Ten rodzaj wyceny charakteryzuje się miarodajnością, wykorzystuje rachunek wartości pieniądza w czasie. Pomijany jest majątek firmy na rzecz przepływów finansowych, które w danej chwili, bądź też w przyszłości dane przedsiębiorstwo będzie mogło prawdopodobnie wygenerować. Jest to metoda subiektywna, ponieważ wiąże się z szacowaniem przyszłości. Przepływy pieniężne istniejące w danej firmie są szacowane na podstawie potencjału przedsiębiorstwa, jego możliwego rozwoju oraz skutków ewentualnej restrukturyzacji. Następnie wszystko się dyskontuje, aby określić wartość bieżącą.

Istnieją dwa podstawowe rodzaje wyceny za pomocą omawianej metody: FCFF oraz FCFE. Pierwszy z nich to braki lub nadwyżki pieniężne, metoda przepływów pieniężnych dla przedsiębiorstwa. Druga z nich, czyli FCFE to nadwyżki lub braki pieniężne z tą różnicą, iż dotyczy to właściciela kapitału własnego, a nie przedsiębiorstwa.

Wycena porównawcza spółek giełdowych

Jest to metoda, która jak sama nazwa na to wskazuje, polega na porównywaniu przedsiębiorstw między sobą. Zwana jest inaczej metodą wyceny lub wskaźnikową.

W założeniu określa się, iż dane aktywa powinny być tak samo wycenione w obydwu przedsiębiorstwach. Zdecydowanie łatwiej polegać na tym sposobie, jeśli dana firma jest notowana na giełdzie, ponieważ wszystkie dane są widoczne i mamy do nich dostęp. Dzięki porównaniu można także określić poziom niedowartościowania, bądź w drugą stronę – przewartościowania akcji względem spółek podobnych. Najczęściej wykonuje się porównanie wykorzystując bieżące i prognozowane wartości, a następnie porównuje się ze wskaźnikami ustalonymi dla spółek w tej samej branży. Jest to również metoda, która odznacza się subiektywizmem, ponieważ sami dobieramy przedsiębiorstwa, które porównujemy. W tej metodzie posługujemy się wieloma wskaźnikami, takimi jak:

  • C/Z – cena do zysku
  • P/E – cena do wartości księgowej
  • EV/EBITDA – cena powiększona o dług netto do zysku przed odsetkami
spółka jawna wrocław
wycena opcji rzeczywistych

Wycena opcji rzeczywistych

To forma bazująca na możliwości przedsiębiorcy do zmiany decyzji już w trakcie trwania danego projektu inwestycyjnego, co może doprowadzić do generowania dodatkowych zysków. W celu porównania – w metodzie dochodowej taka opcja została całkowicie pominięta, ponieważ póki coś nie przynosi zysku, nie posiada żadnej wartości. Ta metoda jest odpowiedzią i uzupełnieniem wszystkich wad i ubytków w metodach tradycyjnych wyceny przedsiębiorstwa. Zatem metoda wyceny opcji rzeczywistych jest jedynie uzupełnieniem klasycznych metod, a nie ich całkowitym zastąpieniem.

Zaletą takiej metody jest uwzględnienie elementów, które tak naprawdę na dany moment nie mają zupełnie znaczenia, jednak w przyszłości może się to zmienić. Z drugiej strony wróżenie i decydowanie co może przynieść zyski, a co nie, wymaga od przedsiębiorstwa bardzo dużego poziomu wiedzy z zakresu statystyki czy też matematyki. Istnieje kilka rodzajów opcji rzeczywistych, między innymi zawieszenie inwestycji na jakiś czas, opcja ekspansji czyli zwiększenia skali przedsięwzięcia, zmiany strategii oraz porzucenia.

Centrum Księgowe Spółek Kapitałowych

The business focus of CKSK is comprehensive accounting, HR and legal services for companies and business organisations, with particular emphasis on commercial law companies. Partnerships limited by stocks form the largest group of CKSK customers. We provide our accounting services in compliance with the applicable laws: the Accounting Act of 29 September 1994, the Corporate Income Tax Act of 15 February 1992 and the Goods and Services Tax Act of 11 March 2004, as amended from time to time, as well as other legal acts that apply to the preparation of tax returns for businesses (PIT-11, PIT 40, PIT 8R, PIT 8AR).