Zakłady pracy, w tym osoby fizyczne, osoby prawne oraz jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej, są zobowiązane do obliczania i pobierania zaliczek na podatek dochodowy od osób, które uzyskują od nich przychody w związku z wykonywaną na ich rzecz pracą. Rok 2023 przynosi wiele zmian, także w zakresie zasad składania oświadczeń i wniosków przez podatników do płatników podatku dochodowego.
PIT-2 wcześniej
Do końca 2022 roku PIT-2 stanowił główny dokument, pomagający w określeniu pracodawcy czy zatrudnianym przez niego osobom przysługuje tzw. kwota wolna. W tym podstawowym formularzu pracownicy zobowiązani byli do udzielenia odpowiedzi na kilka kluczowych pytań. Określali, czy otrzymują rentę lub emeryturę za pośrednictwem płatnika; czy osiągają jakiekolwiek wynagrodzenie z tytułu spółdzielni zajmującej się rolnictwem; czy konkretny zakład pracy jest odpowiedni do zastosowania takiego zmniejszenia; czy pobierają świadczenia pieniężne z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych lub z Funduszu Pracy; a także czy osiągają dochody zobowiązujące ich do opłacenia zaliczki określonej konkretnym artykułem ustawy.
PIT-2 teraz
Wraz z dniem 1 stycznia 2023 roku Ministerstwo Finansów wprowadziło nowy wzór formularza PIT-2 w wersji 9, który dotyczy obliczania miesięcznych zaliczek na podstawie dochodów od osób fizycznych, a także innych oświadczeń i wniosków składanych przez podatnika. Formularz może być złożony w dowolnym momencie roku podatkowego i dotyczyć będzie kolejnych lat podatkowych. Wcześniej złożone wnioski przez pracowników będą nadal obowiązywać, chyba że zaistnieje potrzeba aktualizacji danych. Ponadto początek 2023 r. rozwiał wszelkie niejasności dotyczące formy, w jakiej podatnicy powinni składać oświadczenia i wnioski mające wpływ na obliczanie zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych. Teraz mogą oni dokonywać to zarówno na piśmie, jak i w inny sposób akceptowany przez płatnika np. za pośrednictwem systemu kadrowo-płacowego.
Cele składania formularza PIT-2 w wersji 9
Zgodnie z ustalonym wzorem dokumentu PIT-2, który wszedł w życie w 2023 roku, formularz może służyć składaniu oświadczeń w celu: zmniejszenia zaliczki na podatek o kwotę go zmniejszającą; preferencyjnego opodatkowania dochodów z małżonkiem/jako osoba samotnie wychowująca dziecko; zwolnień, o których mowa w art. 21 ust. 1 pkt 152-154 ustawy o PDOF, tj. ulgi na powrót, ulgi dla rodzin 4+ oraz zerowego PIT dla seniorów; a także korzystania z podwyższonych pracowniczych kosztów uzyskania przychodów.
Ponadto PIT-2 w wersji 9 może także być wykorzystywany do składania wniosków w sprawach takich jak: brak pobierania zaliczek na podatek w danym roku podatkowym; rezygnacja z korzystania ulgi dla młodych; niestosowania kosztów pracowniczych dotyczących uzyskania przychodów oraz rezygnacja stosowania 50% autorskich kosztów uzyskania przychodów.
Obowiązki podatników i płatników
Dzięki nowemu zapisowi, że oświadczenia i wnioski mające wpływ na obliczanie zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych będą dotyczyły również kolejnych lat podatkowych, płatnicy będą mieli mniej obowiązków. Podatnik w związku z tym staje się zobowiązany do wycofania lub zmiany uprzednio złożonych oświadczeń czy wniosków, jeśli zmieniły się okoliczności mające wpływ na obliczanie zaliczki na podatek dochodowy. Jest to możliwe poprzez złożenie nowych dokumentów. Płatnik musi wówczas uwzględnić otrzymane oświadczenia lub wnioski mające wpływ na obliczenie zaliczki, najpóźniej do miesiąca po ich otrzymaniu. W przypadku organów rentowych czas ten wydłuża się do dwóch miesięcy.
Potrzebujesz jakiejkolwiek pomocy z zakresu księgowości? Zachęcamy do kontaktu z naszą firmą CKSK. Nasz doświadczony i rzetelny zespół gwarantuje realizację powierzonych zadań przy zachowaniu pełnego profesjonalizmu, a także obowiązujących standardów rachunkowości i prawa.