Osoby fizyczne podejmujące pracę zarobkową są zobowiązane do rozliczania swojego dochodu z Urzędem Skarbowym. Za pośrednictwem formularza PIT osoby fizyczne mogą rozliczyć swoje zarobki z organem weryfikacji podatkowej, natomiast potrzebują do tego dokumentu PIT-11, który jest wystawiany przez pracodawcę. Formularz PIT jest dokumentem urzędowym przygotowywanym na określonym prawnie wzorze w związku z opodatkowaniem dochodów. Deklaracja PIT-11 jest podsumowaniem rocznym pracownika z uzyskanych dochodów, a także informuje o wszystkich pobranych przez niego zaliczkach. Dodatkowo na dokumencie PIT-11 można odnaleźć dane dotyczące potrąconych składek na ubezpieczenie zdrowotne i społeczne. Na deklaracji PIT-11 jako źródła dochodu mogą być ujęte takie formy zatrudnienia jak: umowa o dzieło, umowa zlecenie, umowa o pracę, prawa autorskie, umowa aktywizacyjna, działalność społeczna lub osobista, świadczenia wypłacane z Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych lub Funduszu Pracy oraz członkostwo w rolniczej spółdzielni produkcyjnej.
Kiedy nie trzeba rozliczać PIT-u?
W przypadku konieczności rozliczania deklaracji podatkowej PIT występują odstępstwa od reguły. Jednym z wyjątków jest m.in. nieprzekroczenie w roku podatkowym kwoty wolnej, która jest definiowana jako suma rocznych dochodów. Do opodatkowanych dochodów nie są wliczane zasiłki wypłacane przez pomoc społeczną i alimenty. Wartość kwoty wolnej zmienia się z roku na rok, natomiast uwzględnianie jej przy rozliczeniu podatkowym może spowodować uzyskanie nadpłaty za dany rok podatkowy. W przypadku młodych (do 26 r.ż.) występuje kwota wolna 85 528 zł rocznie, czyli tak zwany PIT zerowy. Warto jednak zaznaczyć, że niezależnie od tego, czy dochód podatnika przekroczył kwotę wolną – ma on obowiązek złożyć deklarację PIT do 30 kwietnia każdego roku. W związku z powyższym takiej konieczności nie posiadają osoby, które nie podejmowały w danym roku żadnych działalności zarobkowych (w tym działalności gospodarczej) lub korzystają z PITa zerowego (do 26 roku życia).
Błędy w deklaracjach PIT
Przy wypełnianiu zeznań rocznych zdarzają się błędy, które można wyszczególnić na merytoryczne oraz formalne. Nieprawidłowości merytoryczne dotyczą np. niedołączenia odpowiednich załączników oraz błędne wypełnienie okienek na formularzu. Błędy formalne związane są np. z brakiem identyfikatora w odpowiednim polu oraz niewypełnieniem obowiązkowych pól, które są potrzebne do analizy weryfikatora podatkowego. Ponadto zdarzają się sytuacje, w których deklaracje PIT są wysyłane do niewłaściwego organu, np. niezlokalizowanego w aktualnym miejscu zamieszkania. Dlatego ważne jest, aby w PIT-11 był podany właściwy adres zamieszkania pracownika – wówczas formularz jest przekazywany we właściwe miejsce.
Konsekwencje prawne nieprawidłowości PIT
Popełnianie świadomych błędów w formularzach PIT związane jest z konsekwencjami prawnymi, którymi są kary finansowe. Jeżeli na formularzu pojawiają się takie błędy jak pominięcie rubryki, czy błędy dotyczące nieprawidłowo podanych danych osobowych, Urząd Skarbowy zobowiązuje podatnika do złożenia korekty w celu pominięcia kary finansowej. Natomiast grzywny są również nakładane w przypadku, kiedy podatnik zwleka z dostarczaniem korekty do zeznania PIT. Poza nieumyślnymi błędami występują również oszustwa finansowe, które najczęściej mogą dotyczyć: błędnego odliczania ulg podatkowych, bezprawnego łączenia rozliczeń, świadomego pomijania źródeł dochodu, pomijania małżonka w załącznikach oraz niepoprawne rozkładanie wspólnego podatku. Błędy występujące w deklaracji podatkowej należy niezwłocznie skorygować w korekcie do zeznania. Aby uniknąć nieprawidłowości PIT-u, najlepiej jest przekazać go dodatkowej osobie do weryfikacji. Inną alternatywą byłoby wykorzystanie specjalnych programów do wypełniania PITU, które posiadają automatyczną weryfikację błędów. Jeżeli błędy dotyczą błędnie złożonego formularza, tj. złożonego pit-37 zamiast pit 36, należy jak najszybciej złożyć ponownie deklarację adekwatną do rodzaju uzyskiwanych dochodów.
Zajmujemy się kompleksową pomocą prawną oraz księgową, a także pomagamy przy wypełnianiu deklaracji podatkowych PIT. Zapraszamy do zapoznania się z propozycją naszego wsparcia finansowego, którego szczegóły poznają Państwo na stronie!