Opłacanie rachunków przez internet z roku na rok zyskuje w Polsce coraz większą popularność, dla wielu ludzi będąc już oczywistością, bez której nie wyobrażają sobie normalnego funkcjonowania. Mimo wielu ułatwień, jakie niosą za sobą szybkie przelewy i płatności mobilne, terminowe płacenie należności dalej bywa kwestią problematyczną ze względu na liczbę zobowiązań finansowych, które oprócz mediów obejmują również m.in. szereg usług, z jakich korzystamy na co dzień. Jednym ze sposobów, na który można się zdecydować, by nadążyć za terminami spłaty, unikając zaległości finansowych oraz przykrych niespodzianek z nimi związanych jest skorzystanie z serwisów ułatwiających opłacanie rachunków.

Jak działają serwisy płatnicze?

Serwisy ułatwiające opłacanie rachunków pozwalają klientowi na otrzymywanie bieżących informacji na temat należności finansowych bezpośrednio od dostawców usług, z których korzysta. Niezależnie od tego, czy są to dostawcy energii, firmy zajmujące się wywozem śmieci, operatorzy sieci komórkowych i internetu czy popularne serwisy streamingowe po wyrażeniu zgody przez klienta, serwis pobiera informację o jego rachunkach od usługodawcy, z którym ma podpisaną umowę do swojej bazy danych.

W ten sposób serwis nie tylko uzyskuje możliwość przypominania klientowi o zbliżającym się terminie poszczególnych płatności, ale również umożliwia mu pełen wgląd w jego rachunki i co najważniejsze — daje możliwość zapłacenia za wszystkich należności za jednym zamachem.

serwisy ułatwiające opłacanie rachunków

Automatyczne płacenie rachunków

Zaletą korzystania z serwisów do płacenia rachunków jest możliwość pełnej automatyzacji tych procesów. Działa to podobnie jak usługa „zlecenia stałe” dostępna niemal w każdym banku, lecz w przeciwieństwie do niej nie ogranicza się do z góry ustalonej kwoty, lecz dopasowuje się do wysokości rachunku opłacanego za konkretny okres. Aby automatyzacja płatności była możliwa, należy zarejestrować w serwisie swoją kartę płatniczą, z której cyklicznie będzie ściągana określona kwota. Przed każdą transakcją klient powinien otrzymywać wiadomości o zbliżającym się terminie spłaty, tak by mógł sprawować kontrolę nad stanem swoich finansów.

Płatności mobilne — rachunki zawsze pod ręką

Serwisy coraz częściej oferują również aplikacje na urządzenia mobilne, dzięki którym klient może nie tylko na bieżąco monitorować stan swoich rachunków, ale także regulować je niezależnie od miejsca i czasu. Płatności mobilnych można dokonywać, skanując kod kreskowy rachunku aparatem telefonu, wpisując go ręcznie lub dodając plik PDF zawierający konkretny rachunek.

Porównanie cen od dostawców energii i usług

Niektóre serwisy poza samą możliwością płacenia rachunków oferują także możliwość analiz opłat oraz umów zawartych z dostawcami energii i poszczególnych usług np. telefonii komórkowej. Dzięki temu rozwiązaniu serwis może podsyłać swojemu klientowi oferty od innych dostawców, które będą dla niego korzystniejsze finansowo. Tego typu serwisy pośredniczą również podczas zmiany dostawcy, pomagając swoim klientom zająć się formalnościami związanymi z tym procesem. Przed skorzystaniem z tego typu usługi ważną kwestią jest jednak sprawdzenie, czy serwis współpracuje ze sprawdzonymi i renomowanymi dostawcami.

Zalety korzystania z pomocy serwisów

Korzystanie z pomocy serwisów do płacenia rachunków niesie za sobą wiele korzyści. Przede wszystkim pozwala sprawować lepszą kontrolę nad zobowiązaniami finansowymi, a więc także lepiej optymalizować miesięczny budżet. Dzięki temu rozwiązaniu można również uniknąć sytuacji, w której jakaś opłata zostanie przeoczona, co może wiązać się z odsetkami, a nawet odcięciem od danej usługi. Automatyzacja rachunków to oprócz komfortu wynikającego z braku konieczności ciągłego pamiętania o płatnościach także spora oszczędność czasu.

Warto wspomnieć, że nie wszyscy dostawcy współpracują z serwisami do płacenia rachunków jednak wraz z rosnącą popularnością tego typu rozwiązań, coraz więcej z nich decyduje się na taką kooperację.

Poznaj więcej informacji na naszej stronie -> https://cksk.pl/!