Crowdfunding udziałowy to rodzaj  kampanii finansowej, w której przedsiębiorcy indywidualni lub instytucjonalni inwestują środki finansowe w zamian za udziały lub akcje w przedsiębiorstwie. Crowdfunding udziałowy jest stosunkowo nowym sposobem pozyskiwania finansowania dla przedsiębiorstw i stanowi alternatywę dla tradycyjnych metod finansowania, takich jak kredyty bankowe czy inwestycje.

Dostęp do platformy

Jeśli chcesz zacząć swój biznes, wystarczy zarejestrować się na wybranej platformie crowdfundingowej, umieścić opis i cel swojego projektu oraz aktywować zbiórkę funduszy. Platformy internetowe działają jako pośrednik pomiędzy przedsiębiorstwami poszukującymi finansowania, a potencjalnymi inwestorami. Te platformy zapewniają miejsce, gdzie przedsiębiorstwa mogą prezentować swoje projekty lub cele biznesowe, a inwestorzy mogą przeglądać dostępne możliwości inwestycyjne.

biznes a konflikty prawne

Crowdfunding udziałowy krok po kroku

 

  • Prezentacja projektu

Przedsiębiorstwo prezentuje swój projekt lub działalność na platformie crowdfundingowej. Prezentacja zazwyczaj zawiera informacje na temat biznesu, planów rozwoju, prognoz finansowych i potencjalnych korzyści dla inwestorów.

  • Określenie warunków finansowych

Przedsiębiorstwo określa warunki finansowe oferty, takie jak cena udziałów lub akcji, minimalna kwota inwestycji, wartość rynkowa przedsiębiorstwa itp.

  • Inwestycja

Inwestorzy przeglądają dostępne projekty na platformie crowdfundingowej i decydują, czy chcą zainwestować w dany projekt. Dokonują zazwyczaj płatności online za pomocą platformy, zazwyczaj poprzez przelew bankowy lub płatności kartą kredytową.

  • Udziały lub akcje

W zamian za zainwestowane środki, inwestorzy otrzymują udziały lub akcje w przedsiębiorstwie. Liczba udziałów lub akcji, jaką inwestor otrzymuje, zależy od kwoty, którą zdecyduje zainwestować oraz od warunków finansowych oferty.

  • Zarządzanie inwestycją

Po zakończeniu kampanii crowdfundingowej i uzyskaniu finansowania, przedsiębiorstwo rozpoczyna realizację swoich planów biznesowych, a inwestorzy stają się udziałowcami przedsiębiorstwa. Inwestorzy mogą otrzymywać informacje o postępach przedsiębiorstwa i uczestniczyć w procesach decyzyjnych, zależnie od ich udziału w przedsiębiorstwie i zapisów w umowie.

  • Rozwój działalności i relacje z inwestorami

Po zakończeniu kampanii i pozyskaniu odpowiednich środków, przedsiębiorstwo może rozpocząć realizację swoich planów biznesowych, wykorzystując pozyskane fundusze. 

Często jest również tak, że przedsiębiorstwo utrzymuje kontakt z inwestorami, informując ich o postępach i osiągnięciach oraz umożliwiając im udział w procesach decyzyjnych, w zależności od wielkości ich inwestycji i zapisów umownych.

czym jest crowdfunding udziałowy
skuteczne doradztwo prawne w biznesie

O czym należy pamiętać rozpoczynając crowdfunding udziałowy?

 

Crowdfunding udziałowy jest korzystną opcją dla przedsiębiorców. Istnieje jednak pewne ryzyko, które można zminimalizować, dzięki znajomości zasad prawnych. Warto pamiętać, że inwestorów  korzystanie z platform crowdfundingowych to sposobność do zainwestowania w ciekawe projekty i uczestniczenia w ich sukcesie. Jednakże, z uwagi na ryzyko inwestycyjne, zarówno przedsiębiorstwa, jak i inwestorzy powinni dokładnie zbadać i zrozumieć zasady oraz potencjalne ryzyka związane z crowdfundingiem udziałowym przed dokonaniem inwestycji. 

W Centrum Księgowym Spółek Kapitałowych – CKSK – wspieramy Twoją firmę w czasach kryzysu i niepewności. Zespół naszych doświadczonych specjalistów w zakresie finansów, prawa i księgowości przygotuje dla Ciebie szczegółowe analizy oraz raporty, które pomogą skutecznie zarządzać finansami w Twojej firmie. 

Skontaktuj się z Centrum Księgowym Spółek Kapitałowych i dowiedz się więcej na temat crowdfundingu udziałowego!