Księgowość spółki jawnej
Księgowość spółki jawnej w CKSK Wrocław
24h/7 dni w tygodniu
Spółka jawna – czym tak naprawdę jest i jak wygląda prowadzenie jej księgowości?

Co to jest spółka jawna?

Księgowość w spółce jawnej
Księgowość spółki, która jest już na rynku, różni się od tej, która dopiero się na nim pojawiła, co za tym idzie od dochodów, jakie przyniosła. Można wyróżnić dwa sposoby prowadzenia księgowości, które reguluje ustawa. Według niej ta spółka, która rozpoczyna swoją działalność i dopiero weszła na rynek, a jej przychody za poprzedni rok nie przekraczają 2 mln euro, ma prawo prowadzić księgowość uproszczoną. Natomiast drugi rodzaj spółki, czyli ta, która działa już od jakiegoś czasu, a jej przychody za poprzedni rok przekraczają 2 mln euro, zmuszona jest do prowadzenia pełnej księgowości.
Księgowość uproszczona
Nazywana inaczej małą księgowością, która odnosi się do kilku różnych sposobów rozliczania się z urzędem skarbowym. Między innymi jest to karta podatkowa, ryczałt ewidencjonowany oraz podatkowa księga przychodów, oraz rozchodów. Każdy z tych sposobów ma jeden cel, a mianowicie polega na umożliwieniu prowadzenia prostego rozliczania podatkowego. Zaczynając od wspomnianej karty podatkowej, która ma na celu płacenia stałej kwoty podatku, bez względu na ilość przychodów. Wysokość takiego podatku uwarunkowana jest rodzajem prowadzonego przez nas biznesu oraz liczby osób, które zatrudniamy. Taką formę rozliczania prowadzi wybrana grupa podatników, która spełnia wyszczególnione wymagania.
Kolejną formą jest ryczałt ewidencjonowany, który jest chętnie stosowany przez osoby związane z handlem. Polega to na tym, iż kwota podatku jest z góry ustalona, a zależy tylko i wyłącznie od rodzaju wykonywanej działalności. Z tej formy mogą korzystać osoby, których roczny przychód nie przekracza 150 000 euro.Księga przychodów i rozchodów to dokument, który odznacza się prowadzeniem wszelkiego rodzaju przychodów i dochodów firmy. Na ich podstawie obliczana jest kwota podatku. Nie zostały przewidziane żadne dodatkowe kryteria (poza tym, że roczny przychód nie przekracza 1,2 mln euro). Wyróżnia się dwa warianty: liniowy w wysokości 19% oraz według zasad ogólnych – wyróżniono dwie stawki opodatkowania 18% i 32%. Najważniejsze jest to, że firmy prowadzące KPIR nie płacą podatku za okresy bez zysków.


Księgowość pełna w spółce jawnej
– spółek kapitałowych
– komandytowo-akcyjnych
– osób prawnych
– osób prawnych, których dochód przekracza 1,2 mln euro rocznie.
Niemniej jednak z księgowości pełnej spółek jawnych mogą korzystać wszyscy, jedynie należy zgłosić swój wybór w urzędzie skarbowym. Warto wspomnieć, że miesięczny koszt prowadzenia pełnej księgowości jest wyższy od kosztów prowadzenia księgowości uproszczonej. Dlatego z reguły prowadzą go firmy, które wykonują dużą ilość skomplikowanych operacji gospodarczych.