W Polsce trzon gospodarki stanowią małe i średnie przedsiębiorstwa, których wpływ na PKB stale rośnie. Dlatego też są one objęte specjalnymi zapisami w ustawach, które miały pomóc niewielkim firmom przetrwać na rynku. Jednym z tych udogodnień jest wprowadzenie pojęcia małego podatnika PIT/CIT. (Art. 5a pkt. 20 ustawy o PIT). Za taką osobę uznaje się podatnika, który w ubiegłym roku podatkowym nie przekroczył wartości przychodu od sprzedaży wynoszącej równowartość 2 000 000 euro. Warto pamiętać, że kwotę tą nalicza się od wartości brutto.

Korzyści dla małych podatników PIT/CIT

Należąc do grupy tzw. małych podatników PIT/CIT warto mieć świadomość możliwości skorzystania z pewnych przywilejów, do których zaliczyć należy jednorazową amortyzację w ramach pomocy de minimis. Oznacza to, że państwo może udzielić wsparcia takiemu podatnikowi, jeśli rozpoczął on prowadzenie działalności w danym roku podatkowym. Kwota odpisów amortyzacyjnych nie może przekroczyć równowartości 50 000 euro i nie uwzględnia ona samochodów osobowych.

Żeby móc skorzystać z tego udogodnienia trzeba dopełnić wszelkich niezbędnych formalności, czyli: złożyć wniosek o wydanie zaświadczenia o skorzystaniu z tej formy wsparcia wraz z:

  • dokumentem będącym dowodem na zakup danego środka trwałego wraz z potwierdzeniem zapłaty,
  • ewidencję środków trwałych,
  • oświadczenie o wybranej przez nas metodzie amortyzacji dla konkretnego środka trwałego, w przypadku gdyby nie zastosowano jednorazowej amortyzacji,
  • potwierdzenie dokonania odpisów amortyzacyjnych,
  • kopie zaświadczeń o uzyskanej już pomocy de minimis z okresu dwóch lat poprzedzających,
  • niezbędne informacje dotyczące wnioskodawcy i prowadzonej przez niego działalności.

Innym przywilejem jest możliwość kwartalnego opłacania zaliczek na podatek dochodowy. O podjęciu takiej decyzji należy poinformować urząd skarbowy i pamiętać o nieprzekraczalnych terminach regulowania składek upływających kolejno: 20 kwietnia, 20 lipca, 20 października i 20 grudnia.

Dla podatnika rozliczającego się CIT przewidziano dodatkowe udogodnienia. Mianowicie może on płacić podatek dochodowy w wysokości 9%, jeśli w ubiegłym roku rozliczeniowym jego sprzedaż nie przekroczyła wartości 2 000 000 euro brutto, a w obecnym roku rozliczeniowym nie przekroczył on tej sumy netto.

Jak przeliczać wartości?

Żeby mieć pewność, że nasze wyliczenia odnośnie do wartości przychodu są prawidłowe, to musimy pamiętać, że zamianę walut wykonujemy, bazując na oficjalnym kursie euro ogłaszanym przez Narodowy Bank Polski na pierwszy dzień roboczy w październiku poprzedniego roku podatkowego. Kwotę zaokrąglamy do 1 000 zł.

Po odszukaniu właściwej tabeli na oficjalnej stronie NBP np. Tabela nr 191/A/NBP/2021 z dnia 21 października 2021 roku zawiera informację, że kurs euro wynosił 4,5941 zł, zatem:

2 000 000 x 4,5941 = 9 188 200

Wyliczoną wartość zaokrąglamy do pełnych tysięcy, czyli wartość przychodu od sprzedaży danego podatnika w poprzedzającym roku rozliczeniowym nie mogła przekroczyć kwoty
9 188 000 złotych.

Podsumowanie

Prowadzenie przedsiębiorstwa w Polsce często stanowi nie lada wyzwanie, dlatego trzeba mieć świadomość praw nam przysługujących, które mogą pomóc w rozwoju firmy. Jednak często zetknięcie z urzędami, ustawami i dokumentami nie dla jednego przedsiębiorcy może okazać się trudne i przytłaczające. Dlatego jeśli nie jesteśmy pewni czy omówione wyżej przywileje nam przysługują, warto skorzystać z usługi doradztwa podatkowego, która rozwieje nasze wątpliwości. Co więcej, ułatwi nam ona przygotowanie wszystkich niezbędnych wyliczeń i dokumentów, dzięki którym będziemy mogli omawiane świadczenia uzyskać.

Serdecznie zapraszamy do skorzystania z naszych usług!