Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością to jedna z najpopularniejszych form prowadzenia działalności. Prowadząc taką spółkę, z pewnością na drodze stanie problem podwójnego opodatkowania. Istnieje jednak możliwość korzystnego wypłacenia środków bez zbędnych strat. Prowadząc działalność gospodarczą, zyski wygenerowane przez firmę trafiają na konto jej właściciela – są opodatkowane tylko raz. W przypadku spółek kapitałowych, które posiadają odrębną osobowość – najpierw one odprowadzają podatek od dochodu, a następnie płacimy go my, wypłacając daną kwotę pieniędzy ze spółki. Dowiedz się, jakie są korzystne rozwiązania dla wspólnika, czyli właściciela spółki, aby uniknąć podwójnego opodatkowania spółek kapitałowych.

Czym tak właściwie jest podwójne opodatkowanie spółek kapitałowych

Spółki kapitałowe posiadają osobowość prawną, co skutkuje tym, że są samodzielnym podatnikiem podatku dochodowego CIT. Następnym krokiem po odprowadzeniu CIT-u, jest wypłacenie zysków przez właścicieli w formie dywidendy. W tym miejscu występuje podwójne opodatkowanie od tych samych dochodów, a mianowicie PIT wspólnika. Ważnym aspektem jest fakt, że wszystkie środki spółki są jej własnością, zatem właściciele nie mogą swobodnie nimi dysponować, czyli wpłacać lub wypłacać. Wszelkie takie działania w spółce kapitałowej powinny mieć udokumentowaną podstawę prawną.

Co to jest dywidenda?

W związku z brakiem jedności pomiędzy spółką kapitałową a udziałowcami, czyli jej właścicielami, w przypadku chęci wypłacenia wygenerowanych przez spółkę zysków na swoje konto, muszą oni podjąć odpowiednią uchwałę i wypłacić je w formie dywidendy. Wiążę się to z odprowadzeniem przez spółkę, a faktycznie z poniesieniem przez właściciela podatku dochodowego od zysku, który uprzednio był opodatkowany przez spółkę, a to jest istotą podwójnego opodatkowania spółek kapitałowych. Dywidenda nie jest kosztem dla spółki, jej wypłata nie zmniejsza podatku dochodowego spółki.

Jak uniknąć podwójnego opodatkowania w spółce kapitałowej?

Rozwiązaniem w celu uniknięcia podwójnego opodatkowania spółek kapitałowych jest wypłacanie pieniędzy w sposób, który będzie dla niej kosztem. Przy zwiększaniu kosztów – zmniejszamy podatek dochodowy. Jak uniknąć zatem podwójnego opodatkowania?
Odpowiedź jest prosta – musimy skupić się na formach stałej współpracy z naszą spółką kapitałową, traktując ją jako odrębną osobowość, na przykład:

  • Szkolenia, podróże czy różnego rodzaju delegacje – wszelkiego rodzaju opłaty za noclegi czy diety, dojazdy prywatnym samochodem, związane z podróżą staną się kosztem dla spółki, może ona wypłacać zwrot kosztów służbowych zarówno pracownikom, jak i członkom zarządu,
  • powierzenie obowiązków prezesa lub członka zarządu spowoduje, że będzie wypłacane wynagrodzenie, a to okazuje się być generowanym kosztem – pensja jest opodatkowana, ale wolna od składek ZUS,
  • zatrudnienie na umowę o dzieło – szczególnie opłacalna opcja dla twórców, którzy przenoszą prawa autorskie, ponieważ 50% wynagrodzenia mogą zaliczyć do własnych kosztów uzyskania przychodu, jak na razie wynagrodzenie jest wolne od składek ZUS
  • wynajem powierzchni biurowej – wynajmując lokal płacimy jedynie 8,5% podatku od przychodu do kwoty 100 000 zł, natomiast 12,5% powyżej podanej kwoty, a dla spółki oznacza to koszt. Podczas tego procesu, ważne jest dostosowanie stawek obowiązujących na rynku

Kilka sposobów na unikanie podwójnego opodatkowania spółek kapitałowych – podsumowanie

Istnieje kilka sposobów na uniknięcie podwójnego opodatkowania spółek kapitałowych. Wybór najlepszego z nich dla danej spółki zależy od specyfiki prowadzonego biznesu. Z innej opcji skorzysta sklep wielobranżowy, a z jeszcze innej spółka, która zajmuje się handlem nieruchomościami. Już na etapie planowania swojej spółki ważne jest obmyślenie odpowiedniej strategii, która jednocześnie jest w pełni legalna. Rozwiązania wymienione powyżej są w szczególności możliwe i praktyczne w mniejszych spółkach, takich gdzie wspólnicy są zaangażowani w prowadzenie spraw i mają większą swobodę w wypłacaniu środków spółki. Ważne jest wykazanie związku przyczynowo-skutkowego pomiędzy poniesieniem wydatków a uzyskaniem przychodu oraz zasadności danych wydatków. Im więcej udokumentowanych powodów, tym lepiej.