Mikrorachunki podatkowe to indywidualne rachunki podatkowe, które służą do rozliczeń podatkowych, czyli wpłat na poczet PIT, VAT* oraz CIT. Powyższe rachunki zostały wprowadzone 1 stycznia 2020r., w związku z czym podatnicy oraz pracodawcy-płatnicy uzyskali możliwość wykorzystania ich do rozliczeń PIT, VAT* i CIT. Z mikrorachunku podatkowego nie da się wypłacać środków — służy on tylko do wpłat, natomiast w ramach jego posiadania są realizowane również zwroty nadpłat, które są wykonywane na dotyczasowych zasadach, czyli na przykład zlecane na rachunek ROR podatnika. Poprzednie rachunki urzędów skarbowych, które służyły do rozliczenia PIT, CIT oraz VAT*, zostały wyłączone 31 grudnia 2019 roku. Aby można było otrzymać mikrorachunek podatkowy, niezbędne jest posiadanie własnego identyfikatora, czyli numeru PESEL lub NIP. W przypadku, jeśli dana osoba lub podmiot oczekują na przyznanie identyfikatora, należności podatkowe należy regulować zgodnie z wykazem numerów rachunków bankowych urzędów skarbowych Krajowej Administracji Skarbowej (obowiązującym od 1 stycznia 2020 r.). Inne podatki takie jak akcyza lub PCC wpłacane są już na inne rachunki zgodnie z wykazem numerów rachunków bankowych urzędów skarbowych Krajowej Administracji Skarbowej (obowiązującym od 1 stycznia 2020 r.).

W jaki sposób wygenerować mikrorachunek podatkowy?

Aby uzyskać własny mikrorachunek, należy udać się do urzędu skarbowego lub skorzystać z generatora mikrorachunków. Podczas procesu rejestrowania rachunku potrzebne jest podanie numeru PESEL (jeżeli osoba zakładająca rachunek jest osobą fizyczną, nie jest zarejestrowanym podatnikiem VAT oraz nie prowadzi działalności gospodarczej) albo numeru NIP (jeżeli osoba rejestrująca mikrorachunek prowadzi działalność gospodarczą, jest podatnikiem VAT lub płatnikiem podatków oraz składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne). Od momentu, kiedy pojawiła się możliwość wygenerowania mikrorachunku podatkowego drogą elektroniczną, równolegle ukazały się próby wyłudzenia danych – dlatego ważne jest, aby nie podawać swoich danych na stronach, które zostały przekazane drogą mailową lub SMS-em. W trakcie rejestracji identyfikator należy podać poprawnie, gdyż to osoba rejestrująca jest odpowiedzialna za poprawne wygenerowanie mikrorachunku. Po zrealizowanym procesie wygenerowania mikrorachunku, który w późniejszym okresie już się nie zmieni — nawet jeśli zmieni się adres, nazwisko, czy właściwość urzędu skarbowego osoby rejestrującej.

biuro księgowe

Na co składa się mikrorachunek podatkowy?

Mikrorachunek podatkowy posiada usystematyzowaną strukturę. Początkową częścią struktury mikrorachunku jest liczba kontrolna, następnie wartość 10100071, która jest stałą wartością dla wszystkich rachunków i wskazuje na numer rozliczeniowy NBP. Kolejną częścią mikrorachunku jest stała wartość 222, która występuje zaraz po 10100071, wskazując numer uzupełniający BNP. Po wartości 222 pojawia się kolejna wartość Y, która jest jedynką w sytuacji, jeżeli właściciel mikrorachunku jest posiadaczem numeru PESEL, a dwójką, gdy posiadacz mikrorachunku rejestrował go przez numer NP. Po znaku Y w rachunek wprowadzany jest pełny numer PESEL lub NIP, a do końca rachunku dopisane są 0, tak by całość mikrorachunku podatkowego stanowiła łącznie 26 znaków.

Korzyści wynikające z posiadania mikrorachunku podatkowego

Posiadacz mikrorachunku podatkowego jest przede wszystkim uprawniony do prostego i wygodnego sposobu rozliczania podatku VAT, CIT oraz PIT poprzez wpłacanie należności na stały i niezmienny mikrorachunek. Numer mikrorachunku podatkowego jest możliwy do zweryfikowania w dowolnym miejscu i czasie, a jeśli firma zmieni siedzibę, to mikrorachunek podatkowy zachowa tę samą strukturę. Dodatkowo posiadanie mikrorachunku umożliwia szybką obsługę płatności VAT, CIT i PIT, dzięki czemu podatnik lub pracodawca-płatnik dużo szybciej uzyska niezbędne zaświadczenia np. o niezaleganiu w płatnościach podatkowych. Właściciel mikrorachunku podatkowego nie musi również na bieżąco weryfikować rachunki urzędu skarbowego, które wcześniej się zmieniały, przez co można było wystosować omyłkowe przelewy na nieaktualne konto.

Zachęcamy do zapoznania się z naszą propozycją usług prawno-księgowych na stronie internetowej, w ramach których wyjaśniamy zagadnienie mikrorachunku podatkowego, a w razie potrzeby pomagamy w jego wygenerowaniu!