W Polsce posiadamy różne rodzaje rozliczenia PIT przez podatnika. Jedną z nich, obok skali podatkowej i podatku liniowego, jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Na tę formę decyduje się wiele osób, gdyż uznaje się ją za sposób uproszczony i korzystny dla podatnika. Żeby jednak być pewnym co do tego czy nam się to opłaci, warto odpowiedzieć sobie na pytanie, czym jest przychód ewidencjonowany?

Co to znaczy: przychód ewidencjonowany?

Oznacza to, że przedsiębiorca zobowiązany jest do systematycznego prowadzenia ewidencji przychodów, która zawiera pozycje obejmujące całą sprzedaż związaną z konkretną działalnością danego przedsiębiorcy. Podatnik został zobowiązany do jej stworzenia na skutek Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 17 grudnia 2002 roku w sprawie prowadzenia przychodów i wykazu środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (Dz. U. z 2002 r. nr 219, poz. 1836, ze zm.)

Tym samym przychodem ewidencjonowanym nazwiemy kwoty należne przedsiębiorcy po odjęciu wartości towarów zwróconych, skont oraz bonifikat, wpisane do ewidencji przychodów. Warto tutaj nadmienić, że za przychód uznawane są również sumy fizycznie nam niezapłacone, ale nam należne. Dodatkowo, jeżeli zajmujemy się sprzedażą produktów i usług podlegających pod podatek od towarów i usług, to przychodem będzie kwota pomniejszona o omawiany podatek. (Dz. U. z 2021 r. poz. 1128 ze zm.)

Dla kogo taka forma rozliczenia?

Na ryczałt mogą się zdecydować osoby fizyczne, które:
prowadzą działalność gospodarczą,
uzyskują przychody z racji umów najmu, dzierżawy itp., jednak umowy te nie mogą być zawierane w zakresie prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej.

Taka forma rozliczenia przysługuje podatnikom, którzy rozpoczynają prowadzenie działalności gospodarczej, albo kontynuują prowadzenie istniejącej już działalności, pod warunkiem, że jej roczne przychody nie przekroczyły równowartości 200 000 euro.

Zgodnie z prawem, nie wszystkie rodzaje działalności mogą skorzystać z tej formy rozliczenia. Wśród wyjątków wyróżnia się m.in.: apteki, agencje detektywistyczne, lombardy czy firmy zajmujące się handlem częściami zamiennymi. Z pełną listą działalności nie objętych rozliczeniem ryczałtowym można zapoznać się w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym (Art. 8 ust. 1 pkt.3).

przychod ewidencjonowany

Zalety ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych

Wśród plusów takiej formy rozliczenia podatku wymienić można o wiele niższą stawkę, niż w przypadku innych rodzajów opodatkowania. Jednak zależy ona od rodzaju prowadzonej działalności gospodarczej, bowiem wartości te wahają się między 3% a 15%. Należy zatem sprawdzić, pod jaki przedział procentowy podlega prowadzona przez nas firma.

Dodatkową zaletą ryczałtu jest uproszczona księgowość, która bazuje jedynie na omawianej wyżej ewidencji przychodów, z pominięciem obowiązku prowadzenia księgi przychodów i rozchodów. Do pozytywnych aspektów takiego rozliczenia zaliczyć można również możliwość kwartalnego rozliczania zaliczek oraz ewentualność ubiegania się o kredyt.

Wady ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych

Decydując się na tę formę opodatkowania, należy pamiętać, że nie daje ona możliwości odliczania kosztów z uzyskanych przychodów. Ponadto, ryczałtowiec nie ma uprawnień do skorzystania z tzw. ulgi prorodzinnej (ulgi na dzieci w zeznaniu PIT-28). By mieć możliwość rozliczenia omawianej ulgi należałoby posiadać również inne źródło dochodu i na jego podstawie składać osobne zeznanie podatkowe. Kolejnym negatywnym aspektem może okazać się brak możliwości rozliczania się wraz ze współmałżonkiem.

Gdy zdecydujemy się na ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, musimy pamiętać, że nie będziemy mieli możliwości zrezygnowania z niego w trakcie roku. Dlatego, zanim podejmiemy decyzję o sposobie rozliczania się z podatku, należy poddać analizie wszelkie możliwe rozwiązania. Można wykonać symulację i przeliczyć nasze potencjalne zyski, koszty i ewentualne ulgi, by mieć możliwość wybrania dla siebie jak najkorzystniejszej opcji. W takich momentach warto również zastanowić się nad skorzystaniem z usług doradcy finansowego, który będąc na bieżąco ze wszystkimi zmianami w prawie, pomoże nam zdecydować się na opcję, która przyniesie wymierne korzyści.

Serdecznie zapraszamy do skorzystania z naszej pomocy!